Tajemství technických vynálezů

Cílem výstavy, která je rozdělena do osmi tématických částí, je ukázat malým i velkým návštěvníkům, že technika není žádný strašák. Naopak, že je to obor s budoucností. Jednotlivé expozice výstavy jsou inspirované názvy knih francouzského spisovatele Julese Verna.


Od parního stroje po současnost

Cesta do středu zeměje vstupní částí, zaměřené na vývoj od manuální práce až po vynález parního stroje. Sekci uzavírá interaktivní dílna, kde je možnost si vyzkoušet soustružení nebo frézování.

Tajemství ocelového městaje druhou částí a seznámí návštěvníky s průmyslovou historií kraje. S taji výroby surového železa a jeho přerod v ocel. Rovněž se dozví, jak je využívána v praktickém životě. Součástí expozice je laboratoř hutních materiálů.

Cesta kolem světa za osmdesát dnůje třetí částí výstavy, ve které je ocel již využita při výrobě kolejnic, plechů či mostních konstrukcí. Zajímavé jsou informace o vývoji železniční sítě v naší republice a v závěru je možnost si vyzkoušet telegraf a Morseovu abecedu.

Robur dobyvatelje čtvrtá část a celá je věnována výrobě elektřiny. Od magnetické indukce, průmyslové výroby elektřiny až po její každodenní použití.

Pan světaje pátou částí a pojednává o spalovacích motorech, palivech a dopravních prostředcích. K dispozici je návštěvníkům mototrenažér Honda nebo autotrenažér Škoda Fabia.

Ze Země na Měsícje šestou částí a seznámí návštěvníky s oblastí letectví a kosmonautiky. Se zaměřením na českou stopu ve vesmíru. K prohlídce je zde alegorický model přistávacího modulu Vostok 1 nebo letecký simulátor. V ponorce Nautilus kapitána Nema si v dobovém interiéru je možno vyzkoušet i periskop.

Plující městoje sedmou částí  a uvítá návštěvníky vodní plochou. K vidění zde jsou různé typy vodních kol a turbín, model vodojemu anebo animace klikové hřídele.

Zmatek nad zmatekje osmou a poslední částí, která se věnuje akustice a vlnění. Návštěvníci se seznámí s frekvenčním a akustickým tunelem a prohlédnou místnost s historickou záznamovou technikou.