Starší auto – ano nebo ne?

Chcete si pořídit nové auto, ale moc dobře víte, že to úplně nové, ještě voňavé z továrny, ztratí na hodnotě okamžitě, jakmile s ním opustíte prodejnu. Sáhnete tedy raději po jiné variantě – koupit ojetý, přesto však zachovalý vůz, třeba s minimem kilometrů na tachometru a za rozumnou cenu. Kde takový vůz koupit, abyste se nenapálili? V bazaru? Na internetu? Nebo si ho rovnou nechat přivézt ze zahraničí? A na co všechno si dát před koupí pozor?

auto v lese
Mnoho Čechů si myslí, že v naší republice se s auty nekale manipuluje a proto vyjíždí ojeté automobily kupovat za hranice. I zde je ale na místě obezřetnost, a tak před koupí, ať už v Čechách nebo v zahraničí, je důležité získat co nejvíce informací o vozidle. V zahraničí je důležité pečlivě prověřovat veškeré informace hned na místě. Pokud však nemáte dostatečné jazykové vybavení ani technické znalosti, bylo by dobré se raději obrátit na ověřeného dovozce, který by si měl bez problémů poradit s českými doklady i pečlivě připravenou kupní smlouvou s podrobným popisem stavu vozidla. Měl by také nechat provést kontrolu původu vozidla, aby automobil nebyl odcizený.

·         Velkou nástrahou u ojetých aut mohou být falšované doklady, neznámý původ nebo předělání identifikátorů vozidla.

·         Nejčastějším rizikem bývají stočené kilometry.

·         Skryté vady se zpravidla odhalí až později. Reklamace z tohoto důvodu pak bývá komplikovanější i nákladnější.
muž na autě
Ať už koupíte auto u nás nebo v zahraničí, je nutné myslet i na to, že ho musíte nechat pojistit, protože přesně ve chvíli, kdy vjede na veřejnou komunikaci, pojištěné být musí. Pokud auto při převozu pojišťovat nechcete, musíte ho převážet na podvalníku. Pro auto koupené v zahraničí je možné sjednat krátkodobé počtení, na základě kterého ho je možné převézt přes hranice.

Pokud si tedy budete chtít pořídit ojeté auto a předem si o něm zjistíte veškeré důležité informace, není třeba se obávat, že s ním v budoucnu nenajedete mnoho šťastných kilometrů.