Půjčka na bydlení

O bydlení sníme všichni, ať jsme malí nebo velcí. Ovšem postupem času poté co rosteme a studujeme nám dochází, že se nejedná o příliš levnou záležitost, kterou navíc asi nezaplatíme z vlastní kapsy. To nás směřuje k nejrůznějším závazkům, do kterých se nám mnohdy nechce. Kdo by se také chtěl zadlužit na x desítek let.
prosklená stěna domu
Bohužel v dnešní době to bez půjčky prostě nejde. Ceny nemovitostí, materiálů a pozemků jsou tak vyšroubované, že si prostě musíme půjčit abychom si mohli postavit svůj vlastní dům. Místo, kterému budeme říkat domov. Na trhu existuje nepřeberné množství půjček, které mají různou cenu, tedy úroky a jinou délku splácení. Najdeme zde také účelovost půjček. Jedná se tedy o velice spletitý svět, který není příliš snadné pochopit.
Pro nás jako pro dlužníky však není podstatné tomu světu rozumět, ale najmout si takové odborníky, kteří mají potřebné znalosti místo nás. To vše závisí, na jakou instituci se chceme obrátit, jelikož se dělí zejména na:
·         Státní
·         Soukromý sektor
Na trhu se můžeme setkat s bankami, které jsou ovlivňovány a upravovány státem a ty, které upravovány nejsou. Jako zmocnitel je využívána Česká národní banka. Ta kromě správy státního rozpočtu dohlíží také na množství peněz uvolněných do oběhu a jejich cenu (úrok). Objem musí být důsledně korigován, protože je velice úzce spjat právě s mírou inflace, která snižuje hodnotu peněz.
pokladnička prase
Většina z nás se tedy obrací na bankovní sektory, které nabízí určité typy produktů. Některé jsou účelové a jiné zase nikoliv. Rozdíl je pouze v tom, že pokud máme účelovou půjčku můžeme ji využít pouze na předem stanovený záměr, v opačném případě musí být peníze vráceny. V rámci bezúčelové půjčky tak banku nezajímá, k čemu peníze potřebujeme a za co je utratíme. To je na druhou stranu vykoupeno výší úrokové sazby. Banku tedy zajímá pouze to, kdy a zda peníze splatíme.