Nakládání s penězi podle Babyloňanů

George Clason, americký spisovatel, vydal v roce 1926 knihu, která může změnit Váš život i dnes. Nejbohatší muž v Babyloně se stal celosvětovým bestsellerem a k dostání je i u nás. Jde o finančního poradce, díky kterému porozumíte nakládání s penězi tak, abyste nejen vyšli, ale i ušetřili a vytvořili si pasivní příjem.
eura pod kalkulačkou.jpg
Sedm dní a sedm pravidel
V knize autor pracuje s příběhem několika Babyloňanů, které spojuje jedno- a to peníze. Stěžují si, že nejsou bohatí, že mají málo peněz a všem se daří lépe, než jim. Na těchto příbězích postupně autor odkrývá způsob hospodaření s penězi pomocí sedmi pravidel, které nejbohatší Babyloňan během sedmi dnů předává svým posluchačům.
Pravidla jsou jednoduchá a dobře aplikovatelná do praxe. Základem všeho je správné rozdělení rozpočtu, který máme k dispozici.
bílé prasátko.jpg
Pravidlo 1-7-2
Jako první vezměte všechny své příjmy a rozdělte je na tři hromádky- první bude 1/10 z vašich příjmů. Tu jednu desetinu vezměte a utraťte za sebe. Za cokoliv chcete. Je totiž důležité se odměnit za vykonanou práci. Pokud byste peníze utratili za základní potřeby, bude Vám chybět ten pocit uspokojení ze své práce, protože i když jste za ní odměnu obdrželi, de facto jste nezískali nic, co by vám pomohlo uspokojit Vaše touhy a cíle.
Největší hromádka bude 7/10 z příjmů. Tato hromádka slouží právě k uspokojení životních potřeb. Z této hromádky budete platit za bydlení, potraviny, šaty, potřeby do školy, benzín nebo splácet půjčky. Na začátku si sestavte seznam nutných nákladů, o kterých víte, že je budete muset zaplatit určitě- nájem, energie, splátky a další pravidelné platby. Po zbytek měsíce poté operujete s tím, co Vám v hromádce zbylo.
Další hromádka jsou 2/10 příjmů. Tato hromádka představuje Vaše úspory a Váš budoucí pasivní příjem. Je nedotknutelná- na ten pocit si sice musíte zvyknout, ale jde to. Můžete jí ze začátku spořit do hrníčku nebo pod matraci. Každopádně dřív nebo později byste si měli najít vhodnou investici, kde budou peníze pracovat, vynášet Vám úroky a tím vytvářet pasivní příjem. Autor v knize opakovaně doporučuje vždy se o investicích radit s odborníky a v dnešní době to platí dvojnásob- nechcete přeci o své úspory přijít.