Minimální mzda se zvyšuje

Vyšší čistá mzda tedy přišla poprvé na účty zaměstnaných lidí v měsíci únoru, tedy platba za odpracovaný leden.
Vyšší platby osob bez zdanitelných příjmů
Poprvé v únoru se také budou platiti vyšší zdravotní sazby za pojištění osob bez zdanitelných příjmů. Tato platba činí 13,5 % právě z minimální mzdy.
Osoby bez zdanitelných příjmů jsou ti, kteří mají pouze pasivní příjmy, jsou vyřazeni z evidence úřadu práce či lidé v domácnosti (za ty platí pojistné stát). Záloha tedy od 8.2.2019 činí 1 803 korun, což je o 156 korun více, než bylo v loňském roce.
české koruny
Vyšší platby pro zaměstnance a zaměstnavatele
I pro zaměstnané platí, pokud nejsou současně státními pojištěnci, že musí zdravotní pojišťovně každý měsíc platit ze své mzdy 1 803 korun. Ti zaměstnanci, kteří pracují na zkrácený úvazek a mají přitom mzdu nižší, než je minimální mzda, hradí 9 procent z hrubé mzdy, respektive jejich zaměstnavatel tuto část odvádí. To znamená, že od ledna je práce na zkrácený úvazek pro zaměstnané méně výhodná, neboť procentuálně je toto číslo zvýšeno.
Možnost dalšího příjmu
Pokud je někdo v evidenci na úřadu práce, může si svoji situaci trošku vylepšit tím, že si najdou nějaký výdělek, pokud jim tedy nenáleží podpora v nezaměstnanosti. Toto se hodí právě lidem, kteří si delší dobu nemohou najít práci a nemají již nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tato částka je však omezena tím, že nesmí být vyšší než polovina uvedené minimální mzdy. Tedy odměny mohou dosahovat nejvýše 6 675 korun. Samozřejmě za lidi v evidenci na úřadu práce platí zdravotní pojištění stát, a tedy ušetří. Není však možné si přivydělávat formou dohody o provedení práce, ale výhradně zkráceným úvazkem či dohodou o pracovní činnosti.
české mince
I odbornost hraje roli
Spolu s navýšením minimální mzdy se zvedá tedy i zaručená mzda podle profesí, kdy nejnižší možný výdělek podle své odbornosti a složitosti práce bude tedy vyšší o 1 150 korun až o 2 300 korun měsíčně.