Ložnice v novém kabátě

Nenechte se ošálit mnohdy zcestnými radami velkoobchodních řetězců s nábytkem. Částka, kterou při přestavbě utratíme, nemusí být důležitá tak, jako způsob, jak ji utratíme. Proto se ještě před nákupem soustřeďte na pár následujících bodů.
noční stolek u postele
Volba barev a odstínů
Vaše ložnice by měla být odrazem vaší osobnosti, nemusíte se tedy nutně řídit módními trendy. Zvolte barvy, které vám samotným navozují příjemné pocity a nebudou vás rozčilovat.
Výraznou barvu lze zkombinovat s neutrálními, jako je bílá, šedá či černá. Pokud chcete jít cestou tón v tónu a nejste si jistí, jestli barvy k sobě hodí, zkuste Paletton. Vyberete si barvu, jež by se v pokoji měla vyskytovat, a stránka vám doladí další libovolný počet odstínů – ty pak můžete kombinovat s vaším výběrem.
Správné umístění nábytku
Pokud se chcete ušetřit stěhování těžkého nábytku sem a tam, navrhněte si pokoj dopředu, například pomocí programu SweetHome 3D. Z rozsáhlé nabídky položek si vyberete přímo kusy nábytku, které později reálně v místnosti budou. Zjistíte tak nejen, kam bude nejlepší vše usadit, ale 3D model vám také ukáže, jak pokoj bude vypadat.
Před začátkem si vše pečlivě přeměřte. Na pohodlný průchod počítejte s minimálně 60 centimetry místa, to například kolem postele. Změřte také dveře skříní, abyste si byli jisti, že nebudou vrážet do nábytku stojící naproti. Častou chybou také bývá usazení vysokých kusů blízko k oknu, což může znemožnit jeho otvírání a údržbu.
Styl
Jak už bylo řečeno, není třeba, aby ložnice vypadala jako kdyby vyskočila z katalogu Moderní byt. Pokud se vám jednoduchý, nezdobený nábytek, v poslední době velmi oblíbený, nepozdává a máte za to, že vyřezávaná mahagonová postel dodá pokoji tu správnou fazonu, je to jen dobře. Důležité je to, aby byl pokoj jednotný a styly se zde nebily. Místnost jinak nebude působit uceleně a nikdy nedosáhnete požadovaného efektu.
ložnice ve srubu
Dostatek světla
I tlumenější světlo bychom měli umět využít. Psací stůl umístíme k oknu z takové strany, aby světlo šlo nejlépe zepředu nebo zleva (u leváků naopak). Stejně umístíme také stolní lampičku. Jde-li o ložnici pro manželský pár, lampičky by měli být také po obou stranách postele.
Ať už zvolíme zabudované bodové světýlka nebo velký lustr, stropní světlo by mělo osvítit celou místnost. S tím souvisí také zvolená intenzita světla a barva. Můžeme zvolit chladné světlo, intenzivnější, nebo teplé, jež je přirozenější.
Doplňky
I starý pokoj můžeme zcela probudit novou dekorací. Může jít o velký dominující obraz, svíčky, nebo květiny. Postel například zcela promění nový přehoz, který nám mimo jiné usnadní také její stlaní. Buďme ale opatrní a nekupujme zběsile zbytečnosti. Dobrým způsobem je zvolit jeden dominantní doplněk a další k němu dotvořit.