Jedeme na tábor !

Organizací, pořádajících dětské tábory, je u nás mnoho. Tábor si můžete vybrat podle typu instituce, která jej pořádá. Většinou se jedná o komerční firmy, jejichž činnost může také zahrnovat pořádání zájezdů, výletů apod. Vedle nich tábory realizují organizace, které financuje a zaštiťuje stát – jedná se o domy dětí a mládeže, střediska volného času, centra volného času apod.
 
Každá z takových organizací má své výhody i nevýhody. Cena tábora se zpravidla odvíjí od lokality konání, délky pobytu, programu, nároků na pedagogické vedení atd.
Než ale nějaký tábor pro své dítě vyberete, podívejte se na několik následujících typů.
 
1.     Tábor má kvalifikované vedení
 
Kvalifikovanost a profesionalita lidí, kteří pracují s dětmi, jsou velmi důležitým prvkem pro to, aby byl tábor pro děti bezpečný a umožnil jim prožít krásné prázdniny.
Výběr vedoucích a instruktorů realizuje každá organizace dle svých požadavků.
Pokud chcete mít jistotu, že o vaše děti bude dobře postaráno, ptejte se, jak dlouhou praxi mají jednotliví instruktoři v práci s dětmi.
 
2.     Je bezpečný
 
To, aby se děti na táboře cítili bezpečně, je samozřejmostí. Táborový řád, krizový plán, pojištění, odstranění nebezpečných překážek a předmětů z areálu tábora a jeho okolí. To a další nezbytnosti musí tábor splňovat, aby byl bezpečný jak pro děti, tak i pro pracovníky, kteří tábor realizují.
 
3.     Je zdravotně zabezpečen
 
S bezpečím souvisí i zdravotní péče. Péči o děti, které v průběhu tábora onemocní, případně ošetření drobných poranění, bodnutí hmyzem apod., má na starost zdravotník. Pořadatel tábora je rovněž povinen být v kontaktu s dětským lékařem, který ordinuje v lokalitě tábora a v případě potřeby je schopen dítě ošetřit. Rodiče by provozovatele měli informovat o zdravotním stavu dítěte, zda trpí nějakým onemocněním, zda užívá léky apod.
 
4.     Tábor se odehrává ve vhodných prostorách
Umístění tábora by mělo odpovídat jeho potřeba a zejména vyhovovat hygienickým podmínkám. Prostředí by mělo být přínosné pro odpočinek a zdraví dětí. Stanové tábory jsou vhodné spíše pro starší děti. Pro děti trpící alergiemi bude vhodnější tábor, kde je nocleh zajištěn v chatkách či zděných budovách.
 
5.     Má dostatek informací pro všechny
 
Při zajišťování tábora se ujistěte, že máte všechny potřebné informace, které potřebujete. Místo konání tábora, telefonní čísla na vedoucí, případně instruktory, náplň programu, cena tábora, co vše částka zahrnuje, seznam věcí atd.
 
6.      Tábor má pestrý a zajímavý program
 
Program tábora by měl odpovídat věkovému složení účastníků a jejich aktuální fyzické a psychické kondici. Kvalitní tábory mají program vymyšlený i měsíce dopředu a v případě potřeby jsou vedoucí a instruktoři schopni jej přizpůsobit aktuálním podmínkám.
 
Děti by měly mít na táboře možnost se realizovat, využít a rozšířit své schopnosti a vědomosti. Program by měl být přiměřeně obtížný, aby některé děti „nediskvalifikoval“.
 
Ať už vyberete tábor sportovní, jezdecký, dobrodružný nebo pohádkový, prověřte si organizátora a pracovníky, kteří se dětem budou věnovat. Uvidíte, že se děti z tábora vrátí s kupou zážitků a na svá prázdninová dobrodružství jen tak nezapomenou.