Jak bude vypadat výplatní páska po volbách 2017?

Parlamentní volby se blíží. Na podzim rozhodneme, jakým směrem se naše země bude ubírat. Politické strany se probudili ze zimního spánku. Začíná předvolební boj, kdy se volič stává prioritou číslo 1, resp. voličův hlas.
Jedním z témat, která se objevují v tisku se vzrůstající frekvencí, je změna zdanění fyzických a právnických osob. Možností je několik. Představitelé politických stran se nám snaží přiblížit varianty, na které se můžeme těšit v nacházejícím období.

Co to vlastně znamená pro obyčejné smrtelníky?

Jde o to, kolik peněz zašle zaměstnavatel na zaměstnancův účet. Někdo si polepší, jiní pohorší. Koho se tyto změny dotknout? Bohatých, chudých, střední třídy? Toť otázka. Je spravedlivé, aby lidé, kteří vydělávají více peněz, platili větší procentuální část do státního rozpočtu? V absolutních částkách přispívají větší měrou. Co je spravedlivé a co morální? To jsou otázky, na které si každý musí odpovědět sám.

Každá strana má vlastní stanovisko k této problematice. Podívejte se níže, jaké informace zveřejnily vybrané strany.

ČSSD
V poslední dnech je výrazněji „slyšet“ pana Sobotku a jeho model progresivního zdanění. Lidí, kteří vydělávají do 40 000 korun hrubého měsíčně, by se týkala sazba 12% – 15%, nad 40 000 korun – 25% a nad 50 000 korun – 32%. Aby to nebylo tak jednoduché, v podstatě jde o tzn. systém klouzavých sazeb. To znamená, že částka bude rozdělena na díly a bude daněna na etapy. Dá se říct zjednodušujeme?
Podle nových informací by vyšší zdanění zasáhlo zaměstnance, jejichž výdělek přesahuje 50 000 korun, následně byla zmíněna částka 80 000 korun.

Daňovou kalkulačku pojali vtipně autoři stránek „nespravedlive-dane“, zkuste ji.

Hnutí ANO
Hnutí ANO neprezentovalo prozatím konkrétní čísla, tudíž je orientace poněkud složitější. Vytyčili si nastavit podmínky, které budou stálé a udržitelné. Nechtějí další zvyšování daní, dokonce naznačili, že by se daně z příjmu mohli snížit osobám, které vydělávají do 113 000 korun měsíčně.      

KSČM
Progresivní zdanění propaguje také KSČM. Aktuálně se jedná o zavedení 3 pásem – 19%, 25% a 32%. Dále chtějí zavést tzn. milionářskou daň. V květnu loňského roku předložili návrh, který požadoval zavedení čtyř pásem zdanění – 9%, 15%, 25% a 35%. Vláda návrh zamítla. 

ODS
Stejně jako Hnutí ANO se ODS zasazuje pro vytvoření stabilního systému s absencí častých změn. Chtějí zachovat stávající systém, tzn. 15% daň z příjmu. Opírají se o tvrzení, že tento systém je spravedlivý a jednoduchý.
Program politických stran je jedna věc, realizace věc druhá. Volba je na nás všech. Jak to nakonec dopadne? Na to si budeme muset počkat.