Češi jsou národ kutilů. Na bezpečnost často zapomínají

To, že jsme jako národ velmi vynalézaví není nic nového. K tomu se řadí i fakt, že si velmi často stavíme domy nebo provádíme rekonstrukce bez pomoci odborníků. Důvod je k tomu jasný, a to jsou finance. Většina Čechů si pořídí jen to, co nutně musí a ideálně si vše udělají sami, aby nemuseli platit řemeslníka. Schodiště je ovšem oblast, na které by se rozhodně šetřit nemělo.
červená vodováha

Na typu nezáleží

Na trhu samozřejmě najdete mnoho druhů schodů, ze kterých vybírat. Nezáleží vůbec na tom, jaký si zvolíte materiál nebo styl konstrukce. Točité, samonosné, čepové, betonové, dřevěné i kovové. Všechny by měl instalovat odborník, který zajistí jejich bezpečnost a funkčnost. S bezpečností souvisí i další produkt, a to je zábradlí. To totiž hodně lidí naprosto ignoruje.

Na návštěvách se můžete setkat s tím, že lidé nemají doma na schodech vůbec žádnou opěru. Samozřejmě se jedná o další investici, ale zapomínat by se na ni nemělo. Podle průzkumu na instalaci hledí zejména ženy. Dáno je to asi tím, že více myslí na bezpečí své rodiny.

Kreativitě se meze nekladou

V posledních letech se design tohoto prvku hodně posunul. Oblíbená je stále nerezová konstrukce s kovovými pruty. V poslední době se ale populární stává i skleněné zábradlí http://www.kmkdesign.cz/zabradli-sklenena.php, které dřív bylo doménou spíš komerčních prostor. Skvělé je proto, že působí vzdušně, čistě a moderně.
pracovník na stavbě

Mrkněte na normu

Chcete-li si být jisti, že víte, co děláte i bez specializované společnosti, můžete se snadno podívat na normu ČSN 74 3305. Najdete v ní, jak má konstrukce vypadat pro rodinné domy, byly a budovy s volným přístupem, ale také pravidla pro budovy určené pro děti jako jsou školy nebo školky. Tam jsou normy pochopitelně přísnější.

V běžných prostorech musí splňovat např.:

  • mezery v konstrukci svisle domů max. 120 mm,
  • u zábradlí předsazeného přes bok mezera nesmí překročit 50 mm,
  • spodní mezera mezi schodnicovou plochou a výplní musí být také max. 120 mm.